http://www.gry-online.pl/Galeria/Gry9/241055953.jpg VIS Entertainment ( producent ) Zoo Digital/zushi games ltd. ( wydawca ) Wydawnictwo Bauer ( dystrybutor PL ) gry akcji ( TPP ) 22 marca 2005 ( światowa data premiery ) 30 grudnia 2008 ( data wydania w Polsce ) 22 marca 2005 ( data premiery w USA ) (NTSC) wymagania sprzętowe: Pentium 4 1.4 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 32 MB (GeForce 3 Ti500 lub lepsza), 4.5 GB HDD, Windows XP/Vista
NARC to dynamiczna gra akcji ukazana z perspektywy trzeciej osoby (TPP), za której developing odpowiada zespół VIS Entertainment (twórcy State of Emergency). Jak nietrudno się domyślić, gra nawiązuje do słynnej produkcji Eugene'a Jarvisa (laureata prestiżowego wyróżnienia organizacji IGDA za wkład w rozwój elektronicznej rozrywki), która w 1988 zadebiutowała na automatach coin-op, dzięki firmie Williams. Mimo widocznych na pierwszy rzut oka związków z pierwowzorem, autorzy z VIS Entertainment wzorowali się również na, ich zdaniem, najlepszych elementach takich pozycji jak: Max Payne, Dead to Rights, czy Grand Theft Auto.
Gracze wcielają się w członka elitarnego zespołu policji, czyli tytułowego NARC: Jacka Forzenskiego oraz Marcusa Hilla (rozwój fabuły wpływa na to, którego z bohaterów prowadzimy w danym poziomie). Ich głównym zadaniem jest stopniowe likwidowanie coraz to potężniejszych handlarzy narkotyków działających na ulicach, a w rezultacie unicestwienie potężnego kartelu narkotykowego, ukrywającego się pod nazwą K.R.A.K. Wirtualne działania odbywają się głównie nocą, zaś wśród miejsc, które odwiedzamy wypada wymienić Stany Zjednoczone (miasto Rockland), Amerykę Południową, Hong Kong (Kowloon), Europę Wschodnią i (ostatecznie) prywatną wyspę bossa organizacji, Mr. Biga. W poszczególnych lokacjach praktycznie na każdym kroku można natknąć się na szajki przestępców, prostytutki, dealerów, wysłanników Mr. Biga, a także niczego nie świadomych, zwykłych obywateli.
Rozgrywka cechuje się dużą swobodą - kierując poczynaniami dwóch wspomnianych policjantów bardzo często możemy naginać prawo (atakować bez ostrzeżenia, stosować brutalne metody przesłuchań świadków, testować na sobie wybrane narkotyki, etc.). Wybór pomiędzy dobrym a złym gliną towarzyszy graczom przez całą grę i ma istotny wpływ na jej przebieg. Jeżeli usilnie postępujemy niezgodnie z zasadami szanującego się policjanta to spada nasz szacunek na ulicy, a także zaufanie centrali przydzielającej kolejne zadania do wykonania.
Wybrane używki mają różny wpływ na prowadzoną postać. Na przykład wzięcie tabletki „ecstasy” spowoduje zaprzestania ataków wroga do momentu, w którym narkotyk przestanie działać lub w którym gracze nie sprowokują starcia. Inne prochy pozwolą zmienić widok obserwowania akcji na FPP, zaś najważniejszy z nich - tzw. „ciekła dusza” (liquid soul) daje bohaterowi super siłę i uniemożliwia odróżnienie sojuszników od oponentów. Warto też zaznaczyć, że częste branie narkotyków powoduje uzależnienie (im mocniejszy narkotyk, tym szybciej nasz funkcjonariusz się uzależnia), z którego naprawdę ciężko się wyleczyć i które może przyspieszyć zakończenie zmagań (kontrole antynarkotykowe w sekcji NARC są na porządku dziennym).
Do dyspozycji oddano kilkanaście różnych rodzajów broni, w tym oczywiście karabiny, strzelby, pistolety, itp. Efektownie wypada też system walki wręcz (mnóstwo ciosów, korzystanie z chwytów, powalanie wroga, szybkie zakucie go w kajdanki, i wiele innych możliwości). W czasie trwania zabawy gracze odwiedzają szereg zróżnicowanych poziomów, zaczynając od slumsów i kończąc na dzielnicach nowobogackich.
Oprawa graficzna NARC została oparta o mocno usprawniony silnik State of Emergency (klimatyczne, mroczne lokacje, dobrze odwzorowane modele postaci oraz wszelkie animacje). Antynarkotykowe, wirtualne działania uatrakcyjnia również ścieżka dźwiękowa, składająca się z szeregu licencjonowanych utworów takich wykonawców jak chociażby DMX, Cypress Hill, czy The Stranglers.