Cyanide Studio ( producent ) Focus Home Interactive ( wydawca ) sportowe ( futbol amerykański ) / strategiczne 27 listopada 2009 ( światowa data premiery ) obecnie brak planów wydania ( data wydania w Polsce ) 27 listopada 2009 ( Europejska data premiery ) (PAL) tryb gry: single / multiplayer wymagania wiekowe: 12+
Brutalna gra sportowa, nawiązująca do zasad futbolu amerykańskiego. W kolejnych meczach biorą udział najpopularniejsze rasy uniwersum Warhammera, między innymi orkowie, gobliny i elfy leśne.
Blood Bowl to gra sportowa, będąca brutalną odmianą futbolu amerykańskiego osadzoną w klimatach fantasy, wzbogacona dodatkowo o opcje managerskie. Jest to zarazem nieoficjalna kontynuacja wydanej w 2004 roku gry Chaos League. Jedną z głównych zalet Blood Bowl jest licencja firmy Games Workshop, w rezultacie czego akcja programu rozgrywa się w fantastycznym uniwersum Warhammera.
Gracz przejmuje kontrolę nad drużyną składającą się z osobników jednej z ośmiu dostępnych ras. Wybór ten odgrywa bardzo istotną rolę, albowiem przedstawiciele każdej z grup mają swoje mocne i słabe strony. Przykładowo, orkowie wyróżniają się za sprawą ogromnej siły, ale cechują się niewielką mobilnością, krasnoludy dysponują możliwością stawiania skutecznych bloków, a ludzie-jaszczurki wykazują się nieprzeciętną zwinnością.
Dostępne rasy do walk wystawiają drużyny składające się z różnych typów zawodników (napastnicy, obrońcy itp.). Warto ponadto zwrócić uwagę na możliwość przyzywania potężnych pomocników, takich jak ogry czy pogromcy trolli. Stwory te są w stanie przechylić szalę zwycięstwa w spotkaniu. Członkowie zespołu w miarę wygrywania kolejnych pojedynków zdobywają punkty doświadczenia, dzięki czemu uzyskują dostęp do nowych umiejętności.
Proces zarządzania drużyną obejmuje przede wszystkim dbanie o jej finanse. Pozyskane z kolejnych meczów fundusze przeznacza się między innymi na zakup nowych zbroi czy potężnych broni. Możliwe staje się również wynajmowanie usług różnego rodzaju pomocników, w tym zagrzewających drużynę do walki cheerleaderek. Równie istotne jest umiejętne ustalanie składu zespołu.
Kolejne mecze mogą być przeprowadzane na dwa różne sposoby. Decydując się na starcia rozgrywane w czasie rzeczywistym w większym stopniu należy skupić się na wykonywaniu szybkich i efektownych akcji. Niejednokrotnie na podjęcie właściwej decyzji gracz ma jedynie kilka sekund. Zdecydowanie spokojniej prezentuje się drugi wariant rozgrywki, oferujący zabawę w systemie turowym. Większy nacisk położono tu na elementy taktyczne, gdyż wykonanie każdego ruchu związane jest z dogłębnym planowaniem.
Zmagania prowadzi się w pojedynkę, bądź też przystępuje do pojedynków multiplayerowych. W tym drugim przypadku przewidziano między innymi opcję tworzenia własnych lig, którymi można następnie sprawnie zarządzać. Starcia toczone są w trójwymiarowym środowisku, ukazanym z wielu różnych ujęć kamery. Z oczywistych względów największy nacisk położono na zapewnienie odpowiedniego wyglądu oraz animacji ruchów zawodników.